DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Čím je krytá měna?

Zlatem? Ne! Peníze již dávno nejsou kryty zlatem. Na webu ČNB říkají o krytí měny následující:

V současné době není na českých bankovkách krytí zlatem uvedeno, stejně tak jako to nebývá uváděno ani na bankovkách vydávaných v zahraničí. Krytí bankovek je součástí celkového krytí měny, která je kryta aktivy České národní banky, z nichž nejvýznamnější je položka "Pohledávky vůči zahraničí včetně cenných papírů v cizí měně", zahrnující především devizové rezervy. Podrobně se lze se strukturou aktiv a pasiv ČNB seznámit v bilanci ČNB publikované dekádně na internetové adrese ČNB: (Česká národní banka/O ČNB/Hospodaření ČNB/Dekádní bilance/Aktuální dekádní bilance).

Zdroj: ČNB > Často kladené dotazy 

Peníze jsou kryty „cennými papíry“. Papír kryje papír! A jakou má hodnotu papír? Bohužel žádnou.

Dnešní měna se nazývá tzv. "fiat money".  Přečtěte si, co o ní řekl pan Tůma, tehdejší guvernér ČNB:

Dnešní měny se v odborné literatuře nazývají "fiat money". V češtině nemáme odpovídající překlad a předem musím odmítnout případnou domněnku, že by šlo o metaforu spojenou s hospodářskými potížemi italské automobilky stejného jména. Ve skutečnost má slovo "fiat" původ ve středověké latině a volně by se dalo přeložit "staniž se". V přeneseném významu se v angličtině používá pro výrok autority a pojem "fiat money" tudíž znamená, že peníze existují na základě rozhodnutí státu: "budiž peníze". Jinak řečeno, dnešní peníze nemají hodnotu samy o sobě, žádný stát ani centrální banka dnes například nebude peníze vyměňovat za zlato, ani za žádné jiné aktivum. Svou hodnotu peníze získávají výrokem státu, většinou zákonem, v kombinaci s ochotou lidí se tomuto výroku podřídit. Nakonec, aniž bych chtěl hodnotit vhodnost použitých slov, zjistíme, že výraz ze socialistických bankovek o "krytí prací lidu" není tak docela nesmyslný. Hodnota a stabilita měny je totiž zaprvé dána kredibilitou tvůrců hospodářské politiky, tj. těch, kteří řekli "budiž koruna" (či dolar, euro, peso nebo jakákoli jiná měna). A za druhé závisí na konkurenceschopnosti ekonomiky, tzn. na schopnosti lidí tuto měnu používajících vytvářet hodnoty a prodávat je na trhu. Důležitá přitom není kredibilita a konkurenceschopnost pouze v současnosti, ale do značné míry i očekávání o budoucím vývoji politik a celého hospodářství.

Zdroj: ČNB > Servis pro média > Autorské články a rozhovory > 2003 > Nad minulostí a budoucností české koruny

Velmi dobře co je „fiat money“ vysvětluje toto  4min. video:

k

Co z toho plyne?

Plyne z toho to, že měna (peníze) není ničím krytá! Peníze nemají žádnou skutečnou hodnotu! Je to jen naše důvěra v danou měnu.  Tudíž je na místě otázka: Když banky peníze dělají z ničeho, měna není ničím krytá, co nebo kdo dává bankám právo moci zabavit např. televizi, auto nebo dům? Jakou banka poskytla protihodnotu například vůči našemu domu či autu?

Uvažte následující příklad:

Stavitel po roce těžké práce postaví dům. Prodejní cena domu je 1,5mil. Náklady na dům jsou 1.200.000Kč. a 300.000Kč je zisk pro stavitele.  O dům projeví zájem mladí manželé. Bohužel nemají tolik peněz v hotovosti, tak si musejí vzít hypotéku.  Při hypotéce na částku 1,5mil se splatnosti 20let a průměrném úroku 5% zaplatí bance za 20 let cca 2.376.000Kč! Banka tak vydělá šmahem pera na papíře 876.000Kč!! Bez toho, aby někdo v bance vykonal nějakou práci! Je toto spravedlivé? Přemýšlejte!